Wydanie: PRESS 11-12/2022

Śmierć zamyka usta

Media o okolicznościach śmierci dziennikarzy nie informują. Mniej delikatni jesteśmy, gdy chodzi o polityków, aktorów czy celebrytów

NIE ŻYJE TOMASZ WOŁEK – INFORMUJE O PORANKU 21 WRZEŚNIA TOK FM, który Wołka gościł od 19 lat na antenie. „W wieku 74 lat zmarł Tomasz Wołek, dziennikarz, publicysta i działacz opozycji w okresie PRL” – pisze „Rzeczpospolita”.

Informację o śmierci Tomasza Wołka potwierdziło Tok FM w rozmowie z rodziną. Ponadto przekazał ją na Facebooku Piotr Fogler, poseł I kadencji Sejmu” – informuje Polsat News.

„Tomasz Wołek nie żyje. Należał do »trzódki« Jacka Żakowskiego” – to portal Gazeta.pl.

I jeszcze „Wiadomości” TVP: „Zmarł Tomasz Wołek – dziennikarz, publicysta i działacz opozycji w okresie PRL. Informację o jego śmierci przekazała rodzina”.

Nikt nie podaje informacji o przyczynie śmierci dziennikarza. Następnego dnia próbuję się tego dowiedzieć.

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”: – Wiem, ale nie czuję się upoważniony do udzielania takich informacji. To prywatna sprawa rodziny. Dowiedziałem się, bo w środowisku taka wiadomość się pojawiła. Ale nie chciałbym o tym mówić.

– Chorował już wcześniej – przyznaje Jacek Żakowski, który od 19 lat spotykał się z Tomaszem Wołkiem w piątkowych porannych rozmowach „trzódki”. – To było słychać w ostatni piątek na antenie.

Ale więcej mówić nie chce. – Myślę, że lepiej spytać jego żonę – radzi.

Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, od razu zastrzega: – To bardzo czułe dane. Jeżeli ktoś ma się wypowiedzieć, to powinien być z rodziny.

Bogusław Chrabota, naczelny „Rzeczpospolitej”, który Tomasza Wołka znał jeszcze z działalności opozycyjnej pod koniec lat 80. XX wieku, przyznaje, że nic nie wie o przyczynach jego śmierci. „Pressowi” odpisuje dzień później refleksyjnie: „Wołek był typem walczącym, ale też – co ważne – jego refleksja o polityce miała korzenie w historii. Nie postrzegał rzeczywistości jako skomplikowanego układu relacji ekonomiczno-społecznych, które rozstrzygają o polityce. To nie była jego optyka i w tym sensie – mam wrażenie – to myślenie, choć erudycyjne i opierające się na jakimś moralitecie – było anachroniczne. Nie ujmuje mu to oczywiście wagi, powagi czy znaczenia”.

Ryszard Parka

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.