Wojna się skończy, homofobia zostanie
Mads Nissen (fot. materiały WPP)
Rozmowa z Madsem Nissenem, zwycięzcą World Press Photo 2015
Zdjęciem Roku w tegorocznym World Press Photo została Pana fotografia przedstawiająca gejowską parę z Sankt Petersburga w intymnej sytuacji. Skąd pomysł na taki temat?
Pojechałem do Rosji prowadzić warsztaty fotograficzne. Pewnego razu zobaczyłem na ulicy, jak chuligan zaczepia innego chłopaka, krzycząc na niego „Ty geju!”. Tamten odwrócił się i powiedział: „Tak, jestem gejem”. Wtedy napastnik uderzył go pięścią w twarz. To było przerażające, taka agresja bez powodu. Nie wiedziałem, co robić; krzyczeć czy płakać. Jak można uderzyć drugiego człowieka tylko dlatego, że ma inną orientację seksualną? Nie mogłem tego zrozumieć.
Nikt nie interweniował?
To działo się o drugiej w nocy. Zjawiła się policja i zgarnęła obu: agresora i pobitego. Trafili do aresztu. Tego też nie mogłem zrozumieć. Wtedy postanowiłem zająć się tematem homofobii w Rosji, sytuacją lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów w tym kraju. To większy projekt. Dokumentowałem na przykład akcje homofobów, którzy łapią osoby homoseksualne, godzinami je torturują, nagrywają wszystko i wrzucają te filmy na YouTube. W pewnym momencie przy fotografowaniu brutalnych przejawów homofobii pomyślałem, że czegoś w tym obrazie brakuje: miłości. Stąd zdjęcie Jona i Aleksa. Ono przedstawia prawdziwą miłość między dwojgiem ludzi. Bo liczy się tylko miłość. Nieważne, jakiej płci są partnerzy.
Nie zdumiało Pana, że jury World Press Photo akurat takie zdjęcie wybrało jako zwycięskie? W tym konkursie zazwyczaj wygrywały obrazy wojny i cierpienia.
Takimi tematami również się zajmuję. Nie chcę oceniać, co jest ważniejsze, ale myślę, że problemu homofobii nie można lekceważyć. Gdy skończy się wojna na Ukrainie, homofobia pozostanie. I będziemy musieli się z nią zmierzyć. Oczywiście, stajemy się pod tym względem coraz bardziej tolerancyjni, lecz wciąż są miejsca na ziemi, których zmiany na lepsze zdają się nie dotyczyć. Jakby skręciły w złym kierunku.
Mads Nissen jest fotoreporterem duńskiej gazety „Politiken”, reprezentuje go agencja Panos Pictures
Zobacz galerię najlepszych zdjęć prasowych świata
Elżbieta Rutkowska