Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 18, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RMN 4 marca będzie wybierać pierwsze nowe rady programowe mediów publicznych

RMN wyborem członków rad programowych m.in. Telewizji Polskiej i Polskiego Radia ma się zająć 4 marca (fot. materiały prasowe)

Rada Mediów Narodowych zwróciła się do organizacji społecznych o rekomendowanie kandydatów do rad programowych mediów publicznych. Kadencje części zakończyły się 4 lutego (w tym m.in. Polskiego Radia i TVP), a części zakończą się 9 marca. Składami pierwszych rad programowych RMN ma się zająć 4 marca.

Rady programowe publicznej radiofonii i telewizji liczą 15 członków, których powołuje RMN. 10 członków reprezentuje ugrupowania parlamentarne, a pozostałych pięciu RMN powołuje "z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów".

RMN zajmie się radami TVP i Polskiego Radia

Rada Mediów Narodowych rozesłała do organizacji społecznych komunikat, w którym zwraca się o "rekomendowanie osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów jako kandydatów na kandydatów do rad programowych".

Czytaj też: MKiDN: 0,5 mld zł z budżetu państwa na media publiczne w pierwszym kwartale 2025 roku

Najpierw, na posiedzeniu 4 marca, RMN zajmie się radami programowymi, których kadencje skończyły się 4 lutego. Dotyczy to Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Radia Białystok, Radia PiK z Bydgoszczy, Radia Gdańsk, Radia Zachód, Radia Kielce, a także oddziałów TVP w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku i Kielcach.

Kandydatów na członków organizacje społeczne mogą zgłaszać do 21 lutego.

Rady programowe pozostałych mediów

Do wybrania zostaną jeszcze rady programowe pozostałych mediów publicznych, których kadencje zakończą się 9 marca. W tym przypadku zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 28 lutego.

Czytaj też: SDP chce kontroli wyborów w stołecznym oddziale, bo przegrał je Michał Karnowski

Rady programowe podejmują uchwały dotyczące oceny poziomu i jakości programu.

Pod koniec stycznia RMN odwołała Piotra Lisiewicza z funkcji przewodniczącego rady programowej Radia Poznań. Chodziło o jego komentarze w kanale Republika dotyczące Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jej twórcy Jerzego Owsiaka.

Czytaj też: Zagraniczni dziennikarze nie zostali wpuszczeni do MON. "To rodzaj cenzury"

(MAK, 18.02.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.