124 dziennikarzy w 18 krajach zginęło w ubiegłym roku
![](/images/contents/photo_85912_1739433056_big.jpg)
"Dziś jest najniebezpieczniejszy czas dla bycia dziennikarzem" (screen: YouTube/60 minutes)
W zeszłym roku na całym świecie zginęło co najmniej 124 dziennikarzy w 18 krajach - podał w najnowszym opracowaniu Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) dodając, że Izrael był odpowiedzialny za prawie 70 proc. zgonów.
2024 rok był najbardziej śmiercionośnym rokiem dla reporterów i pracowników mediów, odkąd Komitet zaczął rejestrować te liczby ponad 30 lat temu - stwierdził CPJ w oświadczeniu.
"Dziś jest najniebezpieczniejszy czas dla bycia dziennikarzem w historii CPJ. Wojna w Gazie ma bezprecedensowy wpływ na pracowników mediów i pokazuje znaczne pogorszenie światowych norm dotyczących ochrony w strefach konfliktu, ale nie jest to jedyne miejsce, w którym dziennikarze są zagrożeni" - oświadczyła dyrektorka generalna Jodie Ginsberg.
CPJ podało, że udokumentowało "alarmujący wzrost liczby ukierunkowanych zabójstw" dodając, że w zeszłym roku co najmniej 24 dziennikarzy zostało celowo zabitych w wyniku swojej pracy, w tym na Haiti, w Meksyku, Birmie, Sudanie i innych krajach. Udokumentowano co najmniej 10 przypadków celowych zabójstw dokonanych przez Izrael.
Komitet stwierdził, że prowadzi również dochodzenie w sprawie 20 innych zabójstw, w przypadku których Izrael mógł wziąć na cel szczególnie dziennikarzy.
CPJ ustalił, że już w 2025 roku na świecie zginęło co najmniej sześciu dziennikarzy i pracowników mediów.
(MAC, 13.02.2025)
![Pressletter](/images/pressletter_v2.jpg)