Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 07, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Brak amerykańskiego finansowania przerywa projekty mediów. Zaczęły się też na nie ataki

Decyzja Donalda Trumpa o zawieszeniu finansowania wstrzymuje lub uniemożliwia realizację projektów kolejnych polskich mediów (fot. Vladimir Solomianyi/Unsplash.com)

Kolejne media w Polsce muszą wstrzymywać projekty finansowane z grantów USAID, które zablokował nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Karolina Wigura pisze natomiast o "atakach prawicowych trolli" na "Kulturę Liberalną".

"Tygodnik Powszechny" musiał wstrzymać realizację projektu rozwoju swojego systemu CMS. Projekt ten zakłada budowę systemu zarządzania treściami i edycji, który będzie dostępny za darmo dla innych niezależnych redakcji w Polsce, a miał być finansowany ze środków amerykańskich.

Czytaj też: USA wstrzymały pomoc dla mediów lokalnych w Europie. Programy grantowe zawieszone

– Mieliśmy przyznany na ten etap realizacji grant praski (dysponowany przez Prague Civil Society Center – przyp. red.), w sumie 80 tysięcy euro. Umowa była przygotowana i w przeddzień podpisania dostaliśmy informację o wstrzymaniu finansowania na 90 dni – mówi Jacek Ślusarczyk, prezes wydawnictwa "Tygodnik Powszechny". Dla "TP" wstrzymanie finansowania nie oznacza utraty głównej formy finansowania.

Trump swoją decyzją szeroko wpłynął na media

Decyzja Donalda Trumpa wstrzymała też realizację programów Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, które wydaje "Krytykę Polityczną". Jeden z realizowanych projektów został zawieszony, drugi, który jeszcze się nie rozpoczął, będzie opóźniony lub wstrzymany. Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna serwisu KrytykaPolityczna.pl, poinformowała o tym na facebookowym profilu "KP". W rozmowie z "Presserwisem" nie chciała jednak podać, o jakie programy i jakie kwoty chodzi.

Czytaj też: Czuchnowski z tymczasowym zakazem wstępu do parlamentu. Matecki chce "dożywotniego"

Wiśniewska we wpisie na Facebooku zapewnia: "Realizowanie projektów z grantów nie oznacza utraty niezależności. To nie tak, że jak taki grant dostaniesz, to przychodzi ktoś, kto mówi ci, co i jak masz pisać. O granty zabiegasz, kiedy wiesz, co chcesz zrobić i szukasz wsparcia finansowego. Chciałabyś opublikować reportaż z zagranicy, ale nie masz kasy na wyjazd dziennikarski? Szukasz grantodawcy, który ją ma i przeznacza na tego typu cele – aplikujesz i jeśli się uda, robisz to, co zaplanowałaś" – napisała.

Natomiast Karolina Wigura, współzałożycielka "Kultury Liberalnej", napisała na Facebooku: "Decyzja Donalda Trumpa o wstrzymaniu amerykańskiej pomocy dla organizacji zagranicznych rozlewa się szeroko i dotyczy także nas".

W swoim liście otwartym poprosiła o wsparcie "słowem i darowizną" i dodała, że na jej redakcję spadły ataki "prawicowych trolli". Wigurze chodzi o takich ludzi, jak Michał Rachoń (dyrektor programowy Telewizji Republika), którzy "udają dziennikarzy", bo uważają, że "ujawniają" źródła finansowania tygodnika, które "jak każda Organizacja Pożytku Publicznego, co roku publikujemy w sprawozdaniu. Ten dość żałosny spektakl zapowiada, co będzie z organizacjami trzeciego sektora, jeśli zamordyzm znów wróci do władzy" – napisała.

Wigura: "Pokażmy, że jesteśmy razem"

Według Wigury te ataki to zapowiedź rzeczywistości, która nadeszła wraz z powrotem do Białego Domu Donalda Trumpa. "Najbardziej hejterów uwiera wsparcie na paneuropejski projekt o praworządności od NED – National Endowment for Democracy" – uważa współzałożycielka "Kultury Liberalnej".

Czytaj też: "Polityka" twierdzi, że Garmond Press ogranicza jej dystrybucję. "Rodzaj negocjacji"

Zarazem podkreśla, że "Kultura Liberalna" nie przestanie publikować niewygodnych, dla każdej władzy, materiałów. "Nie przestaniemy pisać w obronie demokracji, nie przestaniemy myśleć w niezależny sposób i nie przestaniemy być obecni w krajowej i globalnej dyskusji o populizmie i praworządności. Nie zrezygnujemy też z szukania środków dla ngosów, by zatrudniać pracowników na godziwych warunkach i na etatach" – czytamy w jej wpisie na Facebooku.

Publicystka zwraca też uwagę, że nowy rząd w Polsce dotąd nie zaproponował żadnego programu celowego wsparcia organizacji demokratycznych. Wigura zakonczyła swój post prośbą o mobilizację i wsparcie. "Pokażmy, że jesteśmy razem, wobec tego zamachu na niezależne i wolne media".

Wstrzymanie amerykańskich rządowych grantów dla Europy Środkowej dotknęło około 9 tys. podmiotów medialnych.

Czytaj też: Robert Mazurek biesiaduje z bohaterami swoich wywiadów. W Kanale Zero ujawnił to Przemysław Wipler

(PAR, KAP, 07.02.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.