Koniec sporu ZAiKS z Radiem 357 o opłaty licencyjne. Podpisano porozumienie
Radio 357 nie zostało zakwalifikowane przez ZAiKS jako rozgłośnia, co wpłynęło na wysokość opłat licencyjnych (fot. Drew Bae/Unsplash.com)
Podpisaniem porozumienia zakończył się spór Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Radia 357. Strony spierały się o wysokość opłat licencyjnych. ZAiKS zaproponował radiu opłaty w wysokości 460 tys. zł rocznie, czyli z upustem 35 proc. Sprawa trafiła do mediacji. Wysokości uzgodnionej kwoty nie ujawniono.
W dniu 16 stycznia 2025 roku, po kilkumiesięcznych mediacjach, ZAiKS oraz Radio 357 zawarły porozumienie, które kończy spór wokół wysokości opłat za licencję na emisję utworów. Przedmiotem umowy jest uregulowanie należności, a także określenie przyszłych stawek wynagrodzeń. Strony zdecydowały również o wzajemnym wycofaniu pozwów sądowych.
"Porozumienie to ważny krok"
Wspólnym celem mediacji było znalezienie rozwiązań korzystnych zarówno dla twórców, jak i dla podmiotu korzystającego z twórczości.
Czytaj też: Diecezjalne Radio Victoria i Radio Warszawa korzystają z serwisów Republiki
"Nasze porozumienie to ważny krok w kierunku budowania sprawiedliwego środowiska kreatywnego w Polsce" – napisano w komunikacie podpisanym w imieniu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przez Karola Kościńskiego, dyrektora generalnego. W imieniu Radia 357 podpis złożyła Ewa Świstuniuk, prezeska zarządu.
Jak informował "Presserwis", ZAiKS zarzucał Radiu 357, że bezprawnie wykorzystuje na antenie muzykę, bo od 2023 roku nie ma między nimi podpisanej umowy. Radio tłumaczyło, że nie zostało przy ustalaniu przez ZAiKS nowych stawek zakwalifikowane do kategorii "radio", a jako "webcasting pierwotny", przez co nie jest traktowane jak nienadające bloków reklamowych stacje radiowe.
Czytaj też: Trójka w budowie. Po latach rozczarowania stacją powrót do radia bywa trudny
(PAR, 20.01.2025)