Trójka w budowie. Po latach rozczarowania stacją powrót do radia bywa trudny
Patrycjusz Wyżga: – To chyba pierwszy taki przypadek w historii roszad związanych z Trójką, że mnóstwo twórców tej Trójki znalazło sobie nowe zajęcia, w których dobrze się czują. Nie ma potrzeby, żeby to zmieniać (fot. Albert Zawada/PAP)
Po latach rozczarowania Trójką dla wielu powrót do niej jest trudny. Zarówno dla słuchaczy, jak i dziennikarzy. Dziś już na Programie III świat się dla nich nie kończy.
„Napisałem sobie: Kłaniam się państwu, przy mikrofonie Piotr Kaczkowski. Nie było mnie w tym studiu cztery i pół roku, ale już państwo napisali, że się mylę. Nie było mnie w tym studiu 4 lata, 10 miesięcy i 2 dni. Tak napisała i wyliczyła pani Joanna. Kłaniam się i z pewną dozą wzruszenia zapowiadam »Sobotnią tonację Trójki«” – tak zaczął 14 grudnia 2024 roku swoją pierwszą audycję po latach legendarny głos radiowej Trójki.
Programem III Polskiego Radia od roku kieruje Agnieszka Szydłowska: – Jesteśmy po pierwszym etapie odbudowy. Mamy fundamenty – mówi. Do Trójki wróciła część dziennikarzy, niektórzy nie chcieli, innych nie brano pod uwagę. Nie ma Wojciecha Manna ani Marka Niedźwieckiego. Zmieniono muzykę i prowadzącą rozmowy z politykami.
– Teraz musimy przede wszystkim dotrzeć do jak największej grupy potencjalnych słuchaczy z informacją o tym, co mogą w Trójce znaleźć – wylicza redaktorka naczelna.
Na razie słuchalność Trójki jest daleka od zadowalającej. Na jej spadek zapracowali kolejni szefowie anteny za czasów tzw. dobrej zmiany. Magda Jethon, żegnając się z Trójką w pierwszych dniach 2016 roku, zostawiła rozgłośnię z blisko 8-proc. słuchalnością. W 2020 roku – po aferze z „Listą przebojów” – pierwszy raz spadła nawet poniżej 2 proc., a dziś utrzymuje się w okolicach 2 proc.
TRANSFORMACJA RADIA
Agnieszka Szydłowska dyrektorką rozgłośni została w połowie stycznia 2024 roku. Odeszła z tej stacji po 17 latach pracy w maju 2020 roku, po tym jak ówczesny dyrektor Tomasz Kowalczewski unieważnił notowanie „Listy przebojów Trójki”, które wygrała piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. Jarosław Kaczyński, bohater utworu Kazika, rządził już Polską i mediami publicznymi od ponad czterech lat.
Po powrocie do Trójki Szydłowska zastała puste korytarze. – Niegdyś tętniący życiem budynek przy Myśliwieckiej zamienił się w wydrążony pustostan, miejsce, do którego przychodziło się tylko na czas audycji – opowiada. – Zespół był złożony głównie z mężczyzn, co wprost wpływało na tematy przynoszone do programu. Pod każdym względem było to dla mnie dotkliwe doświadczenie. Moja pamięć z dawnej Trójki, ale również atmosfera w Newonce.radiu były radykalnie odmienne – wspomina.
Podczas pierwszego zebrania z zespołem w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej Szydłowska podkreślała, że nie zamierza odtwarzać starej Trójki, ale czerpać z jej wielkiej tradycji i dorobku. „Po pierwsze, bardzo bym chciała, żeby jasne stało się, że moją intencją nie jest burzenie, tylko budowanie. Nie chcę burzyć wspaniale działających obywatelskich projektów, jakimi są Radia 357 czy Nowy Świat, do których poszli moi wspaniali koledzy i koleżanki dalej spotykać się ze słuchaczami i słuchaczkami” – mówiła Szydłowska.
Jeden z uczestników zebrania mówił „Presserwisowi”: „Przychodzi bez pychy, z odpowiednią pokorą i dystansem, ale nie nierealistycznym myśleniem”.
Nowa szefowa zaczęła od stworzenia przestrzeni do spotkań, codziennych kolegiów. – I indywidualnych rozmów z pracownikami, po których miałam poczucie, że niezależnie od tego, jak postrzegano Trójkę po 2020 roku na zewnątrz, to wewnątrz było jeszcze gorzej. Zanim do zespołu zaczęły dołączać nowe osoby, mieliśmy już za sobą dużo pracy nad zbudowaniem relacji, które są niezbędne do współpracy – tłumaczy. – Rozpoczęliśmy transformację z radia formatowanego w stronę radia autorskiego – mówi.
POWROTY NA MYŚLIWIECKĄ
Do Programu III wrócili Michał Nogaś w roli zastępcy Agnieszki Szydłowskiej (z szefową Radia Nowy Świat, z którym współpracował od startu stacji, pożegnał się SMS-em), Katarzyna Borowiecka jako szefowa redakcji słowa, Agnieszka Obszańska jako zastępczyni Borowieckiej (obie przeszły z Radia 357), a także Marta Malinowska, Joanna Mielewczyk i Piotr Metz, który prowadzi nową listę przebojów. Dyrektor Nogaś ma swój program „Wszystkie książki świata”, jest jednym z autorów wieczornego cyklu „Ludzie”. Jego dobry znajomy, krytyk literacki Wojciech Szot, który w „Gazecie Wyborczej” pisał o transferze zarówno Szydłowskiej, jak i Nogasia, zaczął się pojawiać na antenie jako gość.
Z Radia Nowy Świat dołączyli Agnieszka Drozd i Maciej Jankowski, a z Radia 357 Jakub Jonczyk, który został szefem redakcji muzycznej Trójki. Audycję mają też np. Jarosław Kuźniar, Sylwia Gregorczyk-Abram i Aneta Awtoniuk. Do Trójki przeszli także m.in. Marcin Walter (z RMF FM) i Michał Matus (wcześniej RMF Classic).
Dziennikarka muzyczna Marta Malinowska, która odeszła z Trójki w 2020 roku najpierw do Radia 357, a później do Newonce, zdecydowała się wrócić z kilku powodów. – Po pierwsze, ludzie. Z niektórymi miałam okazję współpracować w innych miejscach, znałam więc ich podejście do radia i wiedziałam, że na poziomie wartości traktujemy to medium bardzo podobnie. Radio jest dzisiaj wyjątkowym przekaźnikiem informacji, jego istotę stanowi treść, wiedza, kultura języka. Przez ostatni rok miałam okazję spojrzeć z boku na kierunek, w którym podążają różne projekty radiowe, a dzięki temu też zrozumieć, że takie podejście jest mi najbliższe – opowiada Malinowska i dodaje: – Myślę, że w obecnej Trójce dominuje atmosfera budowania nowego, tworzenia, ale też współpracy i wzajemnej mobilizacji. Dzisiaj też już wiemy, że na Trójce świat się nie kończy, powstały jakościowe radia internetowe. To powoduje, że jakoś lżej siada się za mikrofonem. To, co mocno zapisało się w pamięci z tamtych czasów, to stres, niepewność i niewiadoma.
Wrócił także, choć nie na długo, Ernest Zozuń. Zwolniony dyscyplinarnie przez ówczesną prezeskę Polskiego Radia Agnieszkę Kamińską decyzją sądu został przywrócony do pracy w Programie III. Zozuń został prowadzącym publicystyczny „Puls Trójki”. Po kilku tygodniach zniknął jednak z anteny, dołączył do zespołu Polskiego Radia 24.
– Rozeszły się koncepcje mojej obecności z koncepcją pani dyrektor. W pewnym momencie uznałem, że porozmawiam z dyrektorami innych anten, jak oni widzą moją obecność w ich programach. Dyrektor Grzegorz Frątczak, którego znałem i z którym miałem okazję pracować, zaproponował mi obecność w Polskim Radiu 24 – mówi Ernest Zozuń.
Agnieszka Szydłowska: – Ernest Zozuń jest wolnym człowiekiem. A do tego świetnym dziennikarzem, który swoje doświadczenie wykorzystuje w Polskim Radiu w sposób najlepszy dla radia i dla siebie. Miał inne oczekiwania wobec Trójki, niż mogłam mu zapewnić.
Ernest Zozuń: – Zaproponowałem przeformatowanie popołudniowego „Zapraszamy do Trójki” na publicystyczno-informacyjną audycję jak za dawnych czasów, kiedy istniała redakcja i zdobywała newsy. Ta koncepcja nie znalazła zainteresowania u pani Agnieszki. Nie potrafiłem się odnaleźć w lekkiej, łatwej, przyjemnej audycji, która może zahacza o newsy.
Zaproponowano mi dziesięciominutową rozmowę na tematy aktualne. To nie jest wykorzystywanie nawet jednego procentu moich umiejętności i wiedzy o radiu.
Powrotu do Trójki nie brał pod uwagę z kolei Tomasz Ławnicki, szef zespołu przygotowującego serwisy informacyjne w Radiu Nowy Świat, który dawniej w Trójce był zastępcą kierownika redakcji aktualności. – Nie otrzymałem wprost propozycji, ale już wcześniej dawałem sygnały, że o tym nie myślę – przyznaje Ławnicki. Pod koniec 2023 roku mówił „Presserwisowi”: „Trójka nie istnieje, jej odbudowa jest już niemożliwa”.
Także Jerzy Sosnowski – dwukrotnie zwalniany z Programu III, a dziś w Radiu Nowy Świat – już rok temu również deklarował, że nie wybiera się na Myśliwiecką. „To zamknięty etap. Moim radiem jest Radio Nowy Świat, które jest lepsze od Trójki” – opowiadał „Press” Sosnowski.
***
To tylko fragment tekstu Macieja Kozielskiego. Pochodzi on z najnowszego numeru „Press”. Przeczytaj go w całości w magazynie.
„Press” do nabycia w dobrych salonach prasowych lub online (wydanie drukowane lub e-wydanie) na e-sklep.press.pl.
Czytaj też: Nowy „Press”: Andrzej Andrysiak, XYZ Nawackiego, była naczelna „Pisma” i odbudowa Trójki
Maciej Kozielski