Mija 35 lat od uruchomienia RMF FM. Stacja przygotowała specjalne atrakcje
RMF FM rozpoczął nadawanie 15 stycznia 1990 roku (fot. materiały prasowe)
Dziś mija 35 lat od uruchomienia RMF FM, który jest najchętniej słuchaną rozgłośnią w Polsce. Stacja przygotowała dla słuchaczy specjalne atrakcje.
W dniu urodzin na ulice Polski wyjadą trzy żółto-niebieskie konwoje z prezentami dla słuchaczy. Ekipy RMF FM będą rozdawać im prezenty w zamian za życzenia urodzinowe. Na godz. 20 zaplanowano wielki finał "Dnia Cudów" – ekipy RMF FM i słuchacze spotkają się na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie wspólnie z Margaret zaśpiewają "Chodź, pomaluj mój świat". Z kolei o godz. 19 Dariusz Maciborek i Marcin Jędrych na antenie stacji poprowadzą specjalny program "Historia radia w kawałkach".
Bogata historia radia RMF FM
RMF FM założył Stanisław Tyczyński. Stacja – jeszcze jako Radia Małopolska Fun – rozpoczęła nadawanie 15 stycznia 1990 roku. W południe włączono nadajnik retransmitujący 24-godzinny program francuskiej stacji. Pierwszym utworem, który pojawił się na antenie, była piosenka zespołu Toto "Africa".
Czytaj też: Słuchalność RMF FM powyżej 30 proc. Wyniki poprawia też Radio Zet i Trójka
W grupie pierwszych dziennikarzy radia znaleźli się m.in. Grażyna Bekier, Piotr Metz, Edward Miszczak, Tomasz Słoń, Stanisław Smółka, Tadeusz Sołtys, Ewa Stykowska i Marcin Wrona. 25 sierpnia 1990 roku rozgłośnia rozpoczęła nadawanie serwisów informacyjnych. "Fakty" początkowo były przedstawiane kwadrans przed pełną godziną.
W maju 1994 roku RMF FM jako pierwsza rozgłośnia otrzymała ogólnopolską koncesję ze zgodą na rozszycia lokalne. Stacja miała 15 lokalnych oddziałów, które tworzyły własne dzienniki. W 2001 roku KRRiT odebrała stacji prawo do rozszczepień lokalnych. Jednym z największych przedsięwzięć w historii rozgłośni były trasy koncertowe Inwazja Mocy. Od 2006 roku RMF FM należy do koncernu Bauer Media. Dziś Grupę RMF FM, obok RMF FM, tworzą również RMF Classic i RMF Maxx.
Przez lata Grupą RMF kierowali Tadeusz Sołtys (prezes i dyrektor programowy RMF FM) i Kazimierz Gródek (prezes Grupy RMF). Na początku września 2024 roku obaj ogłosili, że odchodzą. "To oni rozwinęli największe i najlepsze radio w Polsce, najbardziej rozpoznawalną markę, niepokonaną do dziś. Złościli mnie swoim rozmachem, zazdrościłem im swobody, niezależności i genialnych pomysłów" – mówił "Pressowi" Rafał Olejniczak, były redaktor naczelny Radia Zet.
Obecnie prezesem Grupy RMF jest Tomasz Ramza, w zarządzie zasiada również Ewa Miszczak. Funkcję dyrektorki programowej pełni Iwona Bołdak, a dyrektora anteny – Przemysław Kula.
Czytaj też: Radio, muzyka, odejścia. Zamknięto ważny rozdział w historii radia RMF FM
(KOZ, 15.01.2025)