Elon Musk napisał artykuł do "Welt am Sontag". Wsparł skrajną prawicę
Elon Musk napisanie artykułu umotywował tym, że jego "znaczne inwestycje" w Niemczech uzasadniają wkroczenie w tamtejszą politykę (screen: YouTube/Vermietertagebuch - Alexander Raue)
Elon Musk napisał do niemieckiej gazety "Welt am Sontag" artykuł wpierający skrajnie prawicową partię AfD (Alternatywa dla Niemiec). Redaktorka działu opinii na znak protestu przeciwko opublikowaniu tekstu złożyła rezygnację z pracy.
Musk napisanie artykułu umotywował tym, że jego "znaczne inwestycje" w Niemczech uzasadniają wkroczenie w tamtejszą politykę.
Musk używa populistycznego języka
Komentarz doradcy amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa w języku niemieckim został opublikowany w internecie w sobotę, a w niedzielę w sztandarowej gazecie grupy medialnej Axel Springer, która jest także właścicielem amerykańskiego serwisu informacyjnego Politico.
Czytaj też: Patent na AfD. Im silniejsza skrajna prawica, tym większy problem mają niemieckie media
Musk używa populistycznego i osobistego języka, próbując zaprzeczyć ekstremistycznym skłonnościom AfD. Artykuł rozwija post na platformie X z zeszłego tygodnia, gdy stwierdził, że "tylko AfD może uratować Niemcy". "Przedstawienie AfD jako prawicowego ekstremisty jest wyraźnie fałszywe, biorąc pod uwagę, że liderka partii Alice Weidel ma partnerkę tej samej płci ze Sri Lanki! Czy to brzmi dla ciebie jak Hitler? Proszę!" – napisał Musk.
Niemiecka agencja wywiadowcza od 2021 roku klasyfikuje AfD jako organizację podejrzaną o ekstremizm. Wkrótce po opublikowaniu artykułu Muska w internecie redaktorka działu z opiniami Eva Marie Kogel na platformie X poinformowała o swojej rezygnacji.
"Zawsze lubiłam kierować działem opinii. Dziś w »Welt am Sonntag« ukazał się tekst Elona Muska. Wczoraj złożyłam rezygnację po jego wydrukowaniu" – napisała. Zamieściła też link do artykułu z komentarzem Muska.
Alternative für Deutschland zajmuje drugie miejsce
AfD prezentuje zdecydowane stanowisko antyimigracyjne i podobnie jak przyszły prezydent USA Donald Trump wzywa do masowych deportacji z Niemiec.
Czytaj też: Europejska Federacja Dziennikarzy także żegna się z platformą X Elona Muska
"Demokracja i dziennikarstwo rozwijają się dzięki wolności słowa. Obejmuje to przedstawianie polaryzujących stanowisk" – powiedzieli agencji Reutera sprawujący funkcje redaktorów naczelnych gazety, Jan Philipp Burgard i Ulf Poschardt, który 1 stycznia obejmie stanowisko wydawcy.
Przekazali, że dyskusja na temat artykułu Muska, który kilka godzin po publikacji miał około 340 komentarzy, była "bardzo odkrywcza".
Pod komentarzem Muska gazeta opublikowała odpowiedź Burgarda. "Diagnoza Muska jest słuszna, ale jego podejście, że tylko AfD może uratować Niemcy, jest śmiertelnie fałszywe" – napisał, odnosząc się do pomysłu opuszczenia przez jego kraj Unii Europejskiej i szukania zbliżenia z Rosją oraz uspokojenia Chin.
AfD zajmuje drugie miejsce w niemieckich sondażach i może być w stanie pokrzyżować plany większości centroprawicowej lub centrolewicowej w lutowych wyborach.
Czytaj też: Nowy magnat medialny. Mathias Döpfner w Axel Springer będzie miał władzę absolutną
(MAC, 30.12.2024)