Fundacja Witolda Beresia przejmie wydawanie magazynu „Kraków i Świat”
– Magazyn będzie dwumiesięcznikiem kulturalnym – zapowiada Witold Bereś (screen: miesiecznik.krakow.pl)
Fundacja Świat ma Sens założona przez Witolda Beresia, Artura Więcka i Krzysztofa Burnetkę przejmie wydawanie magazynu społeczno-kulturalnego „Kraków i Świat”. – Może to zabrzmi infantylnie, ale wierzę w misyjność mediów – mówi Witold Bereś, redaktor naczelny magazynu.
Obecnie wydawcą „Krakowa” jest instytucja miejska Krakowskie Biuro Festiwalowe.
– W tegorocznym budżecie miasta zabrakło pieniędzy na wydawanie magazynu, więc ostatni numer ukazał się w wakacje – mówi Witold Bereś. – Ponoć miały się znaleźć w przyszłym roku, ale doszedłem do wniosku, że gigantyczna machina biurokratyczna, jaką jest magistrat, nie nadaje się na wydawcę pisma o tym charakterze. Nawet biorąc pod uwagę życzliwość urzędników, nie jest mu stanie zapewnić niezbędnej elastyczności – dodaje.
Bereś: "Czuję się jak człowiek z dowcipu"
Redaktor naczelny "Krakowa" zaznacza, że w nowym roku wydawanie magazynu przejmie fundacja Świat ma Sens.
Czytaj też: "Rzeczpospolita" zakończyła współpracę z Łukaszem Warzechą. "Jest jednoznacznie kojarzony"
– Magazyn będzie dwumiesięcznikiem kulturalnym – zapowiada Witold Bereś. – Jestem przekonany, że istnieje zapotrzebowanie na dziennikarstwo jakościowe, niezależne od ośrodków władzy. W planach mamy budowę profesjonalnego serwisu „Krakowa”, wydawanie książek i produkcję filmów – zaznacza.
Pierwszy numer „Krakowa” wydany przez fundację Świat ma Sens ma ukazać się w styczniu przyszłego roku w nakładzie 700 egz.
– Będzie dostępny w prenumeracie. Nakład kolejnych wydań dostosujemy do zapotrzebowania – mówi redaktor naczelny „Krakowa”. – Styczniowy numer ma mieć 144 kolumny. Będzie kosztował najpewniej 40 zł. Zebraliśmy już pieniądze, które pozwolą nam na jego wydanie – dodaje.
Witold Bereś zrezygnował z etatu w Krakowskim Biurze Festiwalowym, który przysługiwał mu jako redaktorowi naczelnemu „Krakowa”.
– Czuję się jak człowiek z dowcipu, który zdecydował się skoczyć z 60. piętra wieżowca. Na wysokości 30. pytają go, jak się czuje. Pada odpowiedź: świetnie – mówi Witold Bereś. – Jednak intuicja podpowiada mi, że „Kraków” w nowej odsłonie znajdzie odbiorców i sponsorów – zaznacza.
„Kraków” ukazuje się od 2004 roku
– Popieram tę inicjatywę i dałem Witoldowi Beresiowi kolumnę do zagospodarowania w „Przeglądzie” – mówi Jerzy Domański, redaktor naczelny tego tygodnika. – Będzie naszym stałym autorem. Dostanie pełną swobodę działania. Może reklamować swój magazyn, poruszać wybrane przez siebie tematy – ważne, aby był stale w „Przeglądzie” obecny – dodaje Domański.
Czytaj też: Współpracownik Łukaszenki ma biuro w siedzibie Agory. Koncern twierdzi, że nic nie wie
Miesięcznik „Kraków” ukazuje się w Krakowie od listopada 2004 z inicjatywy prezydenta miasta Krakowa i członków Stowarzyszenia Kulturalno-Naukowego „Kraków".
Do roku 2017 wydawcami pisma oprócz Stowarzyszenia Kulturalno-Naukowego były: Instytut Sztuki (do 2005 roku) i Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie (do 2011 roku). Od stycznia 2018 roku do czerwca 2022 samodzielnym wydawcą była Biblioteka Kraków.
Od lipca 2022 roku nowym wydawcą czasopisma zostało Krakowskie Biuro Festiwalowe. Od lutego 2022 roku pismo zmodyfikowało tytuł na „Kraków i Świat".
W najnowszym wydaniu magazynu "Press" można przeczytać rozmowę z Witoldem Beresiem
Czytaj też: Nowy „Press” – Katarzyna Kasia, Solorz, odejścia szefów RMF, a także TVP PiS Bis
(JF, 06.11.2024)