Dział: RADIO

Dodano: Październik 05, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pakiet Niezależnych bez radia Leszka Kozioła. "Nie przyjmujemy nowych stacji"

"W kwietniu 2024 dostałem odpowiedź, że przyjmowanie nowych stacji zostało wstrzymane" - napisał Leszek Kozioł (fot. materiały prasowe)

Twórca Radia Wielkopolska Leszek Kozioł przyznał, że od trzech lat bezskutecznie stara się dołączyć do Pakietu Niezależnych, oferty handlowej Grupy Eurozet dla rozgłośni lokalnych. – Oferujemy produkty z nowymi stacjami wtedy, gdy jesteśmy w stanie wygenerować zysk, którym możemy się z nimi podzielić – odpowiada Maciej Moszczyński, dyrektor biura reklamy Grupy Eurozet.

Leszek Kozioł o staraniach wejścia do Pakietu Niezależnych napisał w artykule opublikowanym w serwisie RadioNewsLetter.pl. Wskazał, że wyniki słuchalności Radia Wielkopolska są bardzo dobre, a zasięg geograficzny też dobrze uzupełnia Pakiet Niezależnych.

"Mamy więc atuty, aby uzupełnić ten pakiet, jednak w kwietniu 2024 dostałem odpowiedź, że przyjmowanie nowych stacji zostało wstrzymane, co wynika z »niepewnej sytuacji rynkowej, rosnącej inflacji i braku możliwości podnoszenia cennika PN«" - wyliczył w serwisie RadioNewsLetter.pl Kozioł i dodał: "Muszę przyznać, że mało wyrafinowane wytłumaczenie, szczególnie, że przez te trzy lata przyjęto do PN kilka stacji. O ile rozumiem, że Grupa Eurozet nie ma zamiaru zwiększać budżetów dla Pakietu Niezależnych, o tyle nie rozumiem współdziałania w tej sprawie ze strony członków Rady Dyrektorów, którzy reprezentują stacje lokalne".

Twórca Radia Wielkopolska zwrócił również uwagę na zasady przyjmowania nowych stacji, "o czym arbitralnie decyduje tzw. Rada Dyrektorów, w skład której wchodzi Tomek Biegała (jako przedstawiciel Eurozet, z 50% głosów) i czterech szefów stacji lokalnych, wybieranych przez wszystkie stacje wchodzące w skład Pakietu Niezależnych na wspólną kadencję". "Dla przyjęcia do pakietu nowej stacji niezbędna jest więc zgoda Eurozet i jednego z pozostałych członków Rady Dyrektorów, reprezentującego stacje lokalne" - dodał.

Roman Lewicki, dyrektor Radia Elka i przewodniczący rady dyrektorów Pakietu Niezależnych, tłumaczy, że zasiada w radzie, żeby pilnować interesów pakietu i jego członków. – Kiedy nasz główny partner dawał zielone światło do przyjmowania nowych stacji, bo była prawie pewność, że uda się ściągnąć z rynku więcej pieniędzy, to raczej się na to zgadzaliśmy. Ale bywały w poprzednich latach sytuacje, że zawieszaliśmy decyzje, rozumiejąc, że nie my handlujemy czasem reklamowym, tylko nasz partner –mówi Lewicki. I dodaje: – Nikt z nas nigdy nie chciał dzielić kwoty X, która nie rośnie, na więcej stacji. To byłoby ze szkodą dla członków pakietu. Dziś właścicielem Eurozetu jest Agora, która ma znacznie więcej lokalnych stacji niż wcześniej sam Eurozet. Przyjęliśmy jednomyślnie uchwałę rady dyrektorów, że na ten moment nie przyjmujemy nowych stacji, a oprócz rozgłośni Leszka Kozioła jest jeszcze kilka, które czekają w kolejce.

Czeka m.in. ostatnia rozgłośnia Radia Rekord - w Sandomierzu (ruszyła w wakacje), pozostałe są w Pakiecie Niezależnych. - Aplikowaliśmy i czekamy na dołączenie. Z tego co wiem, jest lekki opór przy przyjmowaniu nowych stacji. Słyszałem, że nie jest to priorytet Pakietu Niezależnych - mówi Rafał Tatarek, szef Radia Rekord.

- Decyzje o rozszerzeniu lub redukcji Pakietu Niezależnych są zawsze podejmowane na podstawie merytorycznych przesłanek biznesowych – podkreśla Maciej Moszczyński, dyrektor biura reklamy Grupy Eurozet. – Jesteśmy brokerem, oferujemy produkty z nowymi stacjami wtedy, gdy jesteśmy w stanie wygenerować zysk, którym możemy się z nimi podzielić. Nikogo z góry nie wykluczamy z potencjalnej współpracy. Funkcjonujemy zgodnie z zasadami rynkowymi, gdzie popyt i podaż muszą znaleźć wspólny mianownik. Tworzymy produkty, które odpowiadają na brief klientów, co od zawsze jest naszym priorytetem – tłumaczy Moszczyński.

Pakiet Niezależnych tworzą obecnie 63 rozgłośnie lokalne. W 2023 roku przyjęto Super FM Szczecin, Radio Konin, Radio Kujawy, Radio Ostrowiec, Radio Emaus i Inne Radio z Głuchołaz. Od końca 2023 roku w pakiecie nie ma już Radia CCM, które przejęła Grupa ZPR Media (obecnie Eska Południe).

Leszek Kozioł wiosną 2020 roku odszedł z Grupy ZPR Media, z którą był związany od 1996 roku. Od 2004 roku zajmował stanowisko prezesa Radia Eska. Dziś tworzy Radio Wielkopolska, a po wygranym konkursie na częstotliwość w Bydgoszczy może uruchomić tam Rock FM.

(KOZ, 05.10.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.