Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 03, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po życzeniach na YouTube dla Finlandii, Estonii i Litwy będą kolejne

screen YouTube

Prawie 1 mln odbiorców na Facebooku i 60 tys. wyświetleń na YouTube – taką popularność zyskał przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” spot z życzeniami Polaków na 100-lecie odzyskania przez Litwę niepodległości. Będą kolejne życzenia: dla Czech, Słowacji czy Łotwy.

- Przyjęliśmy formułę składania życzeń poprzez krótkie materiały filmowe tym krajom, które tak jak Polska obchodzą stulecie odzyskania niepodległości. Zaczęliśmy życzeniami dla Finlandii w grudniu ubiegłego roku. Złożyliśmy też życzenia Estonii i Litwinom. Odbiór spotu dla Litwy przerósł nasze oczekiwania – mówi dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

Film „Wszystkiego najlepszego, Litwo” opublikowano 15 lutego br., ponieważ dzień później Litwa obchodziła swój jubileusz. W kilkanaście dni film osiągnął zasięg prawie 1 mln na Facebooku i 60 tys. wyświetleń na YouTube. Wyświetlano go też w serwisach polskich mediów. Informacja o akcji znalazła się m.in. na jednym z najważniejszych litewskich portali 15min.lt, a cały spot wyemitowano w programach informacyjnych litewskiej telewizji publicznej LRT. - Życzenia dla Litwy zostały dobrze odebrane przez samych Litwinów. Podziękowania przesłali nam również organizatorzy litewskich obchodów – informuje rzecznik prasowy Biura Programu „Niepodległa” Kamil Wnuk.

W filmie występują reprezentanci i sympatyczki Rycerskiej Kadry Polski - stoją przed obrazem Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i składają życzenia w języku litewskim. „Niech rok 2018 będzie okazją do wspólnego radosnego świętowania nad Niemnem i nad Wisłą. Wszystkiego najlepszego!” - mówią. We współpracę przy realizacji filmu zaangażowały się Instytut Polski w Wilnie, Muzeum Narodowe w Warszawie i Rycerska Kadra Polski.

Biuro programu „Niepodległa” zapowiada kolejne takie produkcje. - Staramy się podążać za trendami komunikacyjnymi w internecie. Teraz mocnym trendem jest digital, dlatego kierujemy się w stronę produkcji materiałów i krótkich treści filmowych dla social mediów – mówi Jan Kowalski. I zapowiada: - W planach mamy kolejne filmy. W tym roku, 28 października, stulecie odzyskania niepodległości będą świętowały Czechy i Słowacja, a 18 listopada Łotwa - dodaje.

Biuro nie ma własnych reżyserów i kamer, więc realizację filmów zleca zewnętrznej firmie. Koszty związane z produkcją takiego filmu to ok. 50 tys. zł brutto. - Z ostatnim filmem dotarliśmy do prawie miliona osób, więc w przeliczeniu na jedną osobę to się kalkuluje – podkreśla Kowalski.

Biuro Programu „Niepodległa” powstało w 2017 roku decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego. Jako państwowa instytucja kultury jest finansowane z budżetu państwa. Odpowiada za realizację kampanii promocyjnej obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Realizuje zadania według założeń Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. Na Program przeznaczono w sumie 210 mln zł. Na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl można znaleźć kalendarz wydarzeń związanych z obchodami, informacje o wydarzenia kulturalnych oraz wystawach.

Spot z życzeniami dla Litwy pozytywnie ocenia Krzysztof Tomczyński z Alert Media Communications. - To bardzo przydatna i dobra inicjatywa, szczególnie ważna teraz gdy Polska, przez różnego rodzaju błędy polityczne i komunikacyjne jest skłócona z coraz większą liczbą państw. Dobrze, że ktoś wreszcie pomyślał o pozytywnej narracji, a na dodatek mądrze ją przygotował i wdrożył – ocenia Tomczyński. - Materiał jest dobrze przygotowany do wykorzystania w mediach społecznościowych. Widać tego efekty zarówno w postaci liczby wyświetleń oraz udostępnień, jak i skali pozytywnych reakcji ze strony i Litwinów i Polaków. Oby więcej takich projektów – mówi Tomczyński.

(GDYJ, 03.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.