MediaTory 2017. Studenci nagrodzili najlepszych dziennikarzy
(fot. Facebook Mediatory)
2 grudnia br. studenci dziennikarstwa z 22 polskich uczelni wybrali najlepszych, według nich, dziennikarzy minionego roku akademickiego. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Grzegorz Kwolek, Ewa Żarska, Robert Mazurek oraz Przemysław Babiarz i Włodzimierz Szaranowicz.
Studenci wręczyli MediaTory już po raz jedenasty. W kategorii NawigaTOR zwycięzcą został Robert Mazurek ("Poranna Rozmowa", RMF FM). Studenci docenili go "za codzienną dawkę publicystyki na żywo przybliżającą aktualne wydarzenia z polskiej sceny politycznej. Za wywiady, które nierzadko wyznaczają temat bieżącej debaty publicznej. Za pełne celnych pytań scenariusze rozmów, a także dynamiczny i dociekliwy styl, który nie pozwala rozmówcy na ucieczkę od odpowiedzi".
W kategorii TORpeda nagrodzony został Grzegorz Kwolek (RMF FM). W uzasadnieniu napisano: "Za bieżące monitorowanie sprawy i błyskawiczne informowanie o jej nowych wątkach. Za bezstronne przeanalizowanie argumentów zarówno Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i firmy Air Bus".
W kategorii AkumulaTOR zwyciężyli Przemysław Babiarz i Włodzimierz Szaranowicz (TVP Sport). Studenci docenili "przepełnione dużymi emocjami relacje z tegorocznych mistrzostw świata w lekkoatletyce, bezkonkurencyjny komentarz podczas zmagań naszych rodaków o medale, przekazywanie informacji o sporcie w sposób lekki i przystępny, pełen pozytywnej energii, rozgrzewanie w Polakach ducha sportu i zdrowej rywalizacji".
W kategorii DetonaTOR studenci nagrodzili Wojciecha Bojanowskiego za materiał "Śmierć w komisariacie" (Superwizjer, TVN). Nagrodę przyznano "za powrót do sprawy śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka. Za zdobycie oraz publikację nieznanych wcześniej nagrań. Za materiał, dzięki któremu po roku od zdarzenia policjanci z wrocławskiego komisariatu zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Za wywołanie dyskusji na temat nadużywania władzy przez funkcjonariuszy wobec zatrzymanych".
W kategorii ObserwaTOR nagrodzony został Maciej Czarnecki za książkę "Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym". Studenci uzasadnili swój werdykt: "Za obiektywny reportaż obalający mit o norweskim państwie idealnym. Za przybliżenie zasad funkcjonowania instytucji Barnevernet, wywołującej strach u imigrantów, i omówienie działania pracowników tamtejszej opieki społecznej. Za kompleksowe przedstawienie problemu rozdzielania rodzin, widzianego oczami rodziców oraz pokrzywdzonych, ale i wyrządzających krzywdę dzieci".
W kategorii ProwokaTOR wybrany został Tomasz Piątek za książkę "Macierewicz i jego tajemnice". W uzasadnieniu czytamy: "Za publikację książki ujawniającej koneksje ministra Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami i domniemanym szefem tamtejszej mafii. Za dotarcie do nieznanych wcześniej dokumentów i danych. Za tytaniczną pracę dziennikarską i szeroko zakrojone śledztwo odsłaniające kontrowersyjne fakty z życia czołowego polityka" .
W kategorii InicjaTOR nagroda trafiła w ręce Krzysztofa Stanowskiego, za akcję #DobroWraca. Docenione zostało m.in. "zainicjowanie akcji charytatywnej na Twitterze i wykorzystanie medium społecznościowego do stworzenia cyklicznych akcji pomocy finansowej osobom chorym".
W kategorii ReformaTOR zwyciężyła Ewa Żarska. Studenci docenili jej materiał "Mała prosiła, żeby jej nie zabijać" . Jurorzy uzasadnili: "Za zbadanie sprawy i zdemaskowanie pedofila, na którego groźne wpisy internetowe nie reagowały organy prawa. Za szybkość działania i szokujący reportaż pogrążający funkcjonowanie systemu. Za kilkumiesięczne dziennikarskie śledztwo i zgromadzenie informacji umożliwiających wznowienie działań prokuratorskich w tej sprawie i wydanie listu gończego za podejrzanym".
Galę w Auditorium Maximum UJ zakończyło wręczenie nagrody dla reportażystki Ewy Ewart, która otrzymała nagrodę w kategorii AuTORytet. W przypadku tej kategorii nie ma listy nominowanych, a nazwisko laureata ujawniane jest wcześniej.
JOK