Marzena Paczuska może pokierować TV Poland Today
Marzena Paczuska została doradcą prezesa zarządu TVP (screen z YouTube)
"Telewizja Poland Today" to nowy projekt, za który być może będzie odpowiadała w publicznej telewizji Marzena Paczuska, była szefowa "Wiadomości". Prezes TVP Jacek Kurski zapowiadał, że uruchomienie anglojęzycznego kanału nastąpi w listopadzie 2018 roku.
W styczniu 2016 roku prezes TVP informował, że anglojęzyczny kanał "Poland 24" miałby ruszyć najpóźniej 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Marzena Paczuska nie odpowiedziała na pytanie "Presserwisu", czy projekt, który ma rozwijać w TVP, to "Poland 24" lub "Telewizja Poland Today". Taka sugestia znalazła się 8 września br. w "Gazecie Wyborczej" (Agora). - Telewizja Polska analizuje wstępnie możliwości utworzenia nowego kanału, który będzie nawiązywał do projektu Telewizji Wyszehradzkiej i wypełniał część jej założeń. Pani Marzena Paczuska jest doradcą zarządu ds. informacji, więc naturalnie uczestniczyć będzie w budowaniu założeń kanału, jednak o obsadzie konkretnych stanowisk trudno mówić na obecnym, wstępnym etapie prac - informuje "Presserwis" biuro prasowe Telewizji Polskiej.
- Nie wykluczam, że Paczuska zajmie się właśnie tym projektem. Została doradcą prezesa zarządu, czyli de facto może robić wszystko - mówi "Presserwisowi" Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP. Braun przypomina, że od kilku lat w TVP regularnie pojawiają się pomysły uruchomienia anglojęzycznych kanałów. - Mówiło się m.in. o Telewizji Wyszehradzkiej - dodaje. Były prezes TVP nie wyklucza, że "TV Poland Today" może powstać za część pieniędzy, które TVP pożyczyła od rządu. - Utrzymanie takiego kanału to jednak spore koszty. Z abonamentu to będzie trudne, a na reklamy w tej telewizji bym nie liczył - dodaje Braun.
Wątpliwości związanych z nowym anglojęzycznym kanałem TVP nie kryje prof. Krystyna Doktorowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego. - Nie wiem, dla kogo ma być przeznaczony. Obawiam się, że to będzie rządowa tuba propagandowa w stylu rosyjskiej RT. TVP pewnie myśli, że w ten sposób będzie wpływać na opinie zagranicznych dziennikarzy o Polsce. Tylko że teraz mamy setki kanałów dystrybucji informacji. W tej konkurencji TVP przegra - podkreśla Doktorowicz.
Anglojęzyczne stacje informacyjne należące do publicznych lub państwowych nadawców bądź powiązane z rządami występują w wielu krajach nieanglojęzycznych, m.in. w Rosji (RT), Francji (France 24), Chinach (CGTN, CNC World), Iranie (Press TV), Malezji (Bernama News Channel), Pakistanie (PTV News), Katarze (Al-Jazeera English), Niemczech (DW) czy Turcji (TRT World). Wspólny kanał mają też Wenezuela, Kuba, Ekwador, Nikaragua, Urugwaj i Boliwia (Telesur English).
W naszym kraju Polskie Radio prowadzi anglojęzyczny serwis internetowy Thenews.pl i emituje anglojęzyczne audycje w ramach Polskiego Radia dla Zagranicy. Polska Agencja Prasowa oferuje część swoich depesz po angielsku, sprzedaje też anglojęzyczny serwis biznesowy Market Insider.
(JM, Mackuch, 11.09.2017)