Dział: RADIO

Dodano: Sierpień 14, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Cyfrowa Polska" wzywa, by minister cyfryzacji ostrzegła o niekompatybilności DAB z DAB+

(fot. pixabay.com)

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska" zwrócił się do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej o wydanie rozporządzenia, które określiłoby minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych, gdyż urządzenia DAB nie są kompatybilne ze standardem DAB+.

W liście do Anny Streżyńskiej ZIPSEE "Cyfrowa Polska", związek zrzeszający producentów sprzętu, zwraca uwagę, że zauważalnym zjawiskiem na rynku jest nieuczciwa konkurencja, która sprzedaje odbiorniki w technologii DAB jako urządzenia cyfrowe. "Analogicznie jak to miało miejsce w procesie cyfryzacji telewizji mamy dostępne różne rodzaje standardów radia cyfrowego. Polska przyjęła standard DAB+, wobec wcześniejszej jego wersji DAB. Istotna jest niekompatybilność urządzeń w standardzie DAB z sygnałem nadawanym w standardzie DAB+" – napisał prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Marek Kanownik w liście, który w ubiegłym tygodniu organizacja skierowała do Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak wynika z badań rynkowych GfK Polonia, 10 proc. wszystkich sprzedanych od końca września 2016 roku odbiorników cyfrowych to urządzenia pracujące w starej technologii DAB.

"Obecna sytuacja biorąc pod uwagę znaczy udział w sprzedaży odbiorników w starej technologii DAB, a co za tym idzie potencjalnie nieuczciwa konkurencja oraz konieczność aktualizacji wymagań technicznych i eksploatacyjnych do bieżących standardów europejskich powoduje, że jest potrzeba uregulowania rynku poprzez wydanie wiążącego dokumentu określającego ramy prawne" - czytamy w liście do minister cyfryzacji.

ZIPSEE "Cyfrowa Polska" chce, aby minister cyfryzacji wydała rozporządzenie określające minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla cyfrowych odbiorników radiowych. "Postulowane przez nas rozporządzenie będzie regulowało obecny stan rynku, a także zapobiegało sytuacji, w której obecne nieuczciwe praktyki sprzedawców mogą zrazić konsumentów do możliwej w przyszłości pełnej transformacji radia z analogowego na cyfrowe" - napisali przedstawiciele związku.

(KOZ, 14.08.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.