Posłowie zajmą się projektem zmian w ustawie abonamentowej
Sejm (fot. Piotr VaGla Waglowski)
Na 7.06 br. zaplanowane jest pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o opłatach abonamentowych, którego zadaniem jest uszczelnienie systemu poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zaapelowała jednak do marszałka Sejmu o wycofanie projektu.
Zgodnie ze wstępnym harmonogramem porządku obrad posiedzenia Sejmu pierwsze czytanie przewidywane jest między godz. 15.45 a 17.45.
Projekt przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.
Poprawa poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Operatorzy będą przekazywać zgłoszenia Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.
Projekt zakłada też, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów, by ustalić obowiązek zarejestrowania przez nich odbiornika.
Zaproponowane zmiany przewidują też umorzenie postępowania egzekucyjnego wobec osób zalegających z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, które w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dopełnią swoich obowiązków, czyli dokonają rejestracji odbiornika (jeśli nie jest zarejestrowany) oraz uiszczą opłatę z góry za co najmniej 6 miesięcy. Ponadto wobec takich osób nie byłoby możliwe wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych dotyczących zaległości powstałych przed wejściem w życie ustawy.
Projekt nowelizacji spotkał się z krytyką ze strony środowiska operatorów płatnej telewizji. "Akceptacja abonamentu nie może oznaczać zgody na nierówne traktowanie obywateli, ani na złamanie przepisów chroniących ich dane osobowe, co proponuje się w projekcie ustawy" - napisały PIKE, ITI Neovision i Cyfrowy Polsat we wspólnym oświadczeniu skierowanym do prezydium Sejmu i polityków.
PIKE zaapelowało do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwrócenie projektu nowelizacji ustawy abonamentowej wnioskodawcy w celu uzupełnienia braków formalnych. Izba zwraca uwagę, iż do projektu nie dołączono wszystkich rozporządzeń wykonawczych, a brak transparentności utrudnił sprawowanie społecznej kontroli nad kształtem projektowanych rozwiązań. PIKE wnosi również o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, aby głos w dyskusji mogła zabrać strona społeczna. "Za zorganizowaniem takiego wysłuchania publicznego przemawia ważkość tematu oraz olbrzymie społeczne zainteresowanie projektem, wyrażające się w powszechnym niezadowoleniu wśród obywateli z proponowanych rozwiązań" - czytamy w stanowisku PIKE.
Ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu wynika również, że posłowie będą dziś debatować nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz uchylenia ustawy o opłatach abonamentowych, który przygotowali politycy PSL.
Propozycja ta zakłada likwidację opłaty abonamentowej i zapewnienie stabilnego finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. W projekcie przewidziano też umorzenie z urzędu postępowań egzekucyjnych o należności w płatności zaległych opłat abonamentowych wszczętych i prowadzonych na podstawie obecnie obowiązujących przepisów o opłatach abonamentowych.
(KOZ, PAP, 07.06.2017)