Operatorzy kablowi apelują do marszałka Sejmu o wycofanie projektu ustawy abonamentowej
Polska Izba Komunikacji Elektronicznej apeluje do marszałka Sejmu o wycofanie rządowego projektu tzw. ustawy abonamentowej. W środę 7 czerwca w Sejmie ma się odbyć jej pierwsze czytanie.
Projekt ustawy abonamentowej zakłada, że operatorzy płatnej telewizji przekażą dane swoich klientów Poczcie Polskiej, która dzięki temu będzie mogła od klientów kablówek i telewizji satelitarnej egzekwować opłatę abonamentu rtv.
Polska Izba Komunikacji Elektronicznej apeluje do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwrócenie projektu nowelizacji ustawy abonamentowej wnioskodawcy w celu uzupełnienia braków formalnych oraz wnosi o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, aby głos w dyskusji mogła zabrać strona społeczna.
W stanowisku PIKE, reprezentującej 95 proc. rynku telewizji kablowej w Polsce, prezes Izby Jerzy Straszewski zwraca uwagę, że prace w Radzie Ministrów toczyły się bez zachowania zasad jawności na kolejnych etapach rządowego procesu legislacyjnego, w tym odnośnie prezentacji kolejnych wersji projektu w domenie publicznej (na stronach Rządowego Centrum Legislacji). PIKE zwraca uwagę, że do projektu nie dołączono wszystkich rozporządzeń wykonawczych, a brak transparentności utrudnił sprawowanie społecznej kontroli nad kształtem projektowanych rozwiązań.
PIKE zwróciło się też do posłów właściwych komisji aby, w przypadku nieodrzucenia projektu w pierwszym czytaniu (zaplanowanym na 7 czerwca 2017 roku), złożyli wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego. Wysłuchanie to dawałoby partnerom społecznym i zainteresowanym uczestnikom rynku szansę przedstawienia swoich racji w trakcie prac nad poprawionym przez wnioskodawcę projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.
„Za zorganizowaniem takiego wysłuchania publicznego przemawia ważkość tematu oraz olbrzymie społeczne zainteresowanie projektem, wyrażające się w powszechnym niezadowoleniu wśród obywateli z proponowanych rozwiązań”- napisano w stanowisku.
PIKE zwraca też uwagę na nieprzygotowanie Poczty Polskiej do przyjęcia w krótkim czasie dużej liczby danych, także „w postaci pisemnej”, co przewiduje projekt nowelizacji ustawy abonamentowej, a także brak narzędzi informatycznych u adresata danych gwarantujących ich bezpieczeństwo.
PIKE zapewnia, że opowiada się za stworzeniem powszechnego i pełnego systemu finansowania mediów publicznych za pośrednictwem opłaty audiowizualnej w oparciu o istniejące rejestry państwowe, w tym PIT, CIT i KRUS.
(06.06.2017)