Twórcy apelują do szefa PE o odrzucenie regulacji o streamingu
Ok. 400 osób i organizacji europejskich twórców, w tym polskich, podpisało się pod listem do Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, z prośbą o odrzucenie proponowanych przez Komisję Europejską regulacji o transmisjach radiowych i telewizyjnych online.
We wrześniu ub.r. KE zaproponowała wprowadzenie wspólnych dla wszystkich krajów UE regulacji, które ułatwiłyby emisję lub retransmisję programów radiowych i telewizyjnych pochodzących z innych państw w całej Unii.
Przeciwko zaproponowanym regulacjom protestują jednak europejscy producenci i dystrybutorzy oraz stowarzyszenia zrzeszające twórców. Wśród nich znalazło się siedem polskich organizacji, w tym Gutek Film, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Dystrybutorów Filmowych oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Twórcy obawiają się przede wszystkim zniesienia tzw. zasady wyłączności terytorialnej. Obecnie stacje radiowe i telewizje w UE transmitują programy, które uzyskały w ramach licencji lub wyprodukowały samodzielnie. Żeby móc udostępniać swoje usługi za granicą, muszą wykupić licencję na ich emisję w danym kraju.
Zdaniem KE wyłączność terytorialna nie ma jednak zastosowania, jeśli chodzi o usługi online, które mogą być swobodnie zwielokrotniane w sieci. W zamian chce wprowadzić tzw. zasadę państwa pochodzenia, zgodnie z którą nadawcy muszą kupować licencję na prawa autorskie tylko w tym państwie UE, w którym mieści się dane radio lub telewizja (takie zasady obowiązują już w odniesieniu do telewizji kablowych i satelitarnych). „Rozporządzenie KE zakłada w domyśle »kup licencję tylko w jednym kraju członkowskim, a całą UE będziesz miał za darmo«. – oburzają się twórcy w liście. Ich zdaniem wejście nowych regulacji w życie doprowadzi do znacznego okrojenia funduszy na produkcje filmowe i telewizyjne, a także zaburzy dotychczasowy model biznesowy. Dlatego sygnatariusze listu zaapelowali do Parlamentu Europejskiego i Rady UE o odrzucenie propozycji Komisji Europejskiej.
(JM, PAP, 04.05.2017)