Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 05, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagroda Tok FM im. Anny Laszuk dla Czarnego Protestu

Nagroda Radia Tok FM przyznawana jest od 2011 roku

Nagrodę Radia Tok FM im. Anny Laszuk za rok 2016 otrzymał Czarny Protest, ogólnopolski strajk kobiet.

"Rzesze kobiet z małych i dużych miast postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Pokazały, że można przeciwstawić się niesprawiedliwości i przemocy państwa; przypomniały, co znaczy słowo solidarność" - napisano w uzasadnieniu nominacji Czarnego Protestu, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Nagrodę w imieniu uczestniczek Czarnego Protestu odebrały nauczycielki z Zabrza, którym rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie śląskim zarzucił, że w godzinach pracy na terenie szkoły manifestowały swoje poglądy „dotyczące zmian przepisów aborcyjnych”. Nauczycielki zapowiedziały, że statuetkę nagrody wystawią na licytację, a uzyskane środki przekażą na telefon zaufania Niebieskiej Linii.  

W gronie finalistów tegorocznej nagrody znaleźli się też: Polski Alarm Smogowy - za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, Paweł Machcewicz i Muzeum II Wojny Światowej - za walkę o niezależność historyków i muzeum od polityków, za godną walkę pod presją, Jan Śpiewak i stowarzyszenie Miasto Jest Nasze - za zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem reprywatyzacji w Warszawie.

Finalistów nagrody wybrała redakcja Tok FM spośród propozycji zgłaszanych przez słuchaczy i gości stacji. Zwycięzcę wskazała zaś kapituła w składzie: dr Adam Bodnar - rzecznik praw obywatelskich (ubiegłoroczny laureat), Kamila Ceran - redaktor naczelna Radia Tok FM, Robert Konieczny - architekt, szef biura KWK Promes, Piotr Kraśko - dziennikarz TVN 24 BiS oraz Radia Tok FM, prof. Elżbieta Mączyńska - ekonomistka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz - ekspertka w dziedzinie psychologii politycznej, retoryki i języka polityki z Uniwersytetu Warszawskiego, Maria Sadowska - scenarzystka, reżyserka filmowa, wokalistka i kompozytorka, prof. Tomasz Szlendak - socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Piotr Śliwiński - historyk i krytyk literatury z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dorota Warakomska - prezeska stowarzyszenia Kongres Kobiet, dziennikarka Radia Tok FM, Dominika Wielowieyska - dziennikarka "Gazety Wyborczej" i Radia Tok FM, dr Mariusz Wilczyński - autor filmów animowanych, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Jan Wróbel - nauczyciel, historyk, publicysta, dziennikarz Radia Tok FM, Piotr Zorć - zastępca redaktor naczelnej Radia Tok FM do spraw programowych, Jacek Żakowski - dziennikarz tygodnika "Polityka" i Radia Tok FM.

Nagroda Radia Tok FM im. Anny Laszuk jest przyznawana osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. 

Gala odbyła się 4 kwietnia w Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. Statuetkę zaprojektował Boris Kudlicka. Nagroda Radia Tok FM im. Anny Laszuk przyznawana jest od 2011 roku.

(JOK, 05.04.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.