Repolonizować media ma UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma mieć wzmocnione kompetencje dotyczące kontroli koncentracji właścicielskiej w mediach. Wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznał, że pracuje nad tym zespół ds. dekoncentracji mediów – informuje Polska Agencja Prasowa.
Jarosław Sellin przypomniał, że od 10 dni działa specjalny zespół przygotowujący tzw. repolonizację mediów, który pracuje pod egidą Ministerstwa Kultury. „Został stworzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Czekam na efekty pracy tego zespołu, żeby jakiś efekt legislacyjny przedstawić, zmierzający do tego, żeby Polska nie była takim dziwnym krajem, gdzie 80 proc., 90 proc. prasy lokalnej, regionalnej należy do koncernów zagranicznych, zwłaszcza pochodzących z jednego kraju" - powiedział w programie pierwszym Polskiego Radia Sellin. Jego zdaniem, „żaden poważny kraj europejski - ani Francja, ani Niemcy, Wielka Brytania czy Włochy - na coś takiego nigdy by nie pozwolił. Polska na to pozwoliła i to jest błąd".
Pytany, czy prace zespołu mają zmierzają do tego, że po przekroczeniu pewnego limitu właściciele mediów będą musieli odsprzedać ich część, odpowiedział: "Czekam na efekty prac tego zespołu, ale myślę że będzie to wzmocnienie kompetencji UOKiK, tak żeby ten organ pilnował, aby nie było nadmiernej koncentracji właścicielskiej, kapitałowej w sferze mediów, bo trzeba walczyć zawsze o pluralizm w tej materii, również właścicielski".
Pod koniec stycznia br.
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, na spotkaniu z działaczami partyjnymi mówił o zmianach w regulacjach rynku medialnego i przywołał przykład regulacji, jakie obowiązują we Francji. We francuskiej ustawie zapisano, że "zagraniczna osoba fizyczna lub prawna nie może kontrolować, samodzielnie bądź z innymi obcokrajowcami, więcej niż 20 proc. kapitału lub praw głosu w spółce będącej operatorem radiowym lub telewizyjnym nadającym swój program w języku francuskim". Nie dotyczy to jednak obywateli Unii Europejskiej.
Natomiast ograniczenie zagranicznego kapitału w spółkach medialnych do 20 proc. weszło w życie w Rosji 1 stycznia 2016 roku.
(PAP, 03.02.2017)