Nie żyje Andrzej Urbański, były prezes TVP, dziennikarz i polityk
Andrzej Urbański na prezentacji ramówki TVP w czasach, gdy był prezesem telewizji (fot. Karol Piechocki/Press)
Zmarł Andrzej Urbański, poseł na Sejm I kadencji, dziennikarz i publicysta, były prezes zarządu Telewizji Polskiej, w latach 2005–2006 szef Kancelarii Prezydenta RP i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W piątek Sejm uczcił minutą ciszy pamięć Andrzeja Urbańskiego
Andrzej Urbański urodził się 18 maja 1954 r. w Warszawie. Ukończył socjologię kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował w departamencie kultury urzędu miejskiego, a potem w Bibliotece Narodowej, gdzie w latach 1980-1981 był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność".
Był delegatem na II i III Zjazd Krajowy "Solidarności" i szefem podziemnego wydawnictwa "Wola". W stanie wojennym internowany.
W 1989 roku trafił do "Tygodnika Solidarność" i został szefem działu politycznego. Tam poznał Jarosława Kaczyńskiego - wówczas redaktora naczelnego pisma.
Kiedy na początku lat 90. powstawało Porozumienie Centrum, Urbański został sekretarzem zarządu głównego i szefem największej warszawskiej organizacji PC. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. z listy PC wszedł do Sejmu I kadencji. W 1992 roku Urbański z pięcioma posłami opuścił klub Porozumienia Centrum i przeszedł do klubu Kongresu Liberalno-Demokratycznego.
W latach 90. Urbański był redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego "Pegaz" oraz dzienników "Express Wieczorny" i "Życie Warszawy" oraz tygodnika "Czas Polski" - polskiej edycji tygodnika "Time" (w 1996 r. wyszły tylko dwa numery). Prowadził też programy "Pytania o Polskę" oraz "Premierzy" w Telewizji Polskiej.
W wyborach prezydenckich w 1995 r. uczestniczył po stronie Lecha Wałęsy w telewizyjnej debacie prezydenckiej Wałęsa - Aleksander Kwaśniewski.
Był doradcą premiera Jerzego Buzka do spraw polityki informacyjnej (2000-2001).
W 2002 r. bracia Kaczyńscy zaproponowali Urbańskiemu pracę w sztabie wyborczym Lecha Kaczyńskiego - kandydata na prezydenta Warszawy. Po zwycięskich wyborach Lech Kaczyński zaproponował Urbańskiego na swojego czwartego wiceprezydenta - odpowiedzialnego za kulturę, edukację, komunikację i drogi.
Później Urbański był jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta RP. Od września 2006 r. doradzał prezydentowi w sprawach politycznych i społecznych. Wcześniej - od grudnia 2005 r. do czerwca 2006 r. - pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezydenta RP. Był specjalistą od kontaktów z mediami i człowiekiem do specjalnych poruczeń.
2 czerwca 2006 r. Urbański złożył dymisję ze stanowiska szefa prezydenckiej kancelarii po publikacji "Rzeczpospolitej", która podała, że w końcu lat 90. był wspólnikiem oskarżonego o korupcję Ryszarda Nawrata, prominentnego działacza SLD z czasów rządu Leszka Millera.
26 lutego 2007 został powołany do rady nadzorczej TVP, od 27 lutego 2007 r. pełnił obowiązki prezesa zarządu Telewizji Polskiej, a 3 kwietnia 2007 został wybrany na stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej. 19 grudnia 2008 r. rada nadzorcza TVP podjęła decyzję o jego zawieszeniu na stanowisku prezesa zarządu, a 19 września 2009 r. o jego odwołaniu z zarządu.
O śmierci Urbańskiego poinformował na Twitterze Adam Kwiatkowski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. "Odszedł śp. Andrzej Urbański - wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!" - napisał Kwiatkowski.
Urbański zmarł w wieku 62 lat. Miał raka trzustki. (PAP)
Odszedł Andrzej Urbański, człowiek dialogu, dobry duch prawicy i jeden z lepszych szefów TVP. Mądry człowiek wielkiej klasy. Duża strata.
— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) 20 maja 2016
Zmarł Andrzej Urbański. Mądry, niezacietrzewiony człowiek który rozumiał czym są a czym mogą być media publiczne. Wielki żal. RIP
— Kamil Durczok (@durczokk) 20 maja 2016
Można było lubić lub nie śp. Andrzeja #Urbański.ego ale na pewno była to nietuzinkowa postać. RIP
— Michał Szułdrzyński (@MSzuldrzynski) 20 maja 2016
w hołdzie A. Urbańskiemu Prezesowi Telewizji Polskiej
— Jacek Kurski PL (@KurskiPL) 20 maja 2016
2007-2009
Żegnaj Andrzeju pic.twitter.com/15oZ2pJD53
(20.05.2016)