Takich projektów jak "Wprost Biznes" będzie przybywać
Jacek Czynajtis
Po pierwsze punkt dla AWR Wprost za uruchomienie tygodnika wyłącznie w wersji elektronicznej. Koszty licencji uznanych na świecie magazynów o tematyce gospodarczej, malejąca liczba PSD w sieciach kolporterskich oraz mniejsze wydatki na reklamę prasową skłaniają do rewizji wielu printowych modeli biznesowych.
Przy tak dużej dynamice wzrostu tabletów i smartfonów na rynku, wsparciu partnerów reklamowych (w przypadku "Wprost Biznes" Orlenu), braku konieczności kupowania drogich licencji i synergii, jaką może odnaleźć wydawca wykorzystując obecne zasoby redakcyjne, back-officowe i reklamowe - widzę duże szanse na powodzenie tego projektu. To już drugi tygodnik opinii, który w oparciu o własne zasoby redakcyjne będzie starał się zagospodarować obszar związany z gospodarką. Mimo, że na rynku dzienników i magazynów i serwisów online o tematyce ekonomicznej mamy już kilka uznanych tytułów, to biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przedsiębiorców w Polsce i ogromny wysyp start-upów wydaje się, że liczba osób zainteresowanych biznesem i jego kulisami będzie systematycznie rosnąć, co może znacząco pomóc wydawcom, oferującym jakościowy kontent, w pozyskaniu stałych czytelników będących dla marketerów atrakcyjną grupę celową, charakteryzującą się zazwyczaj wyższą siłą nabywczą oraz obiecującymi preferencjami zakupowymi.
Co do szaty graficznej - wydaje się bardzo przejrzysta, ułożona, ale oceniam to jako laik - ten obszar wolałbym zostawić ekspertom od designu printowego. Natomiast z całą pewnością, dzięki bogatej infografice i technice kątów, widzę duży potencjał na zastosowanie bardziej zaawansowanego narzędzia z obszaru digital publishing, umożliwiającego zastosowanie elementów interaktywnych i multimedialnych bardzo zwiększających czas przebywania na stronie i zaangażowanie czytelnika. Są one pożądane przez marketerów, którzy coraz częściej korzystają z tej właśnie formy dotarcia do grup celowych.
Jestem przekonany, że w najbliższych kilkunastu miesiącach projektów wydawniczych zbudowanych wyłącznie w wersji elektronicznej będzie znacznie więcej.
(02.04.2014)