Sąd o "procesach intelektualnych" funkcjonariuszy zatrzymujących dziennikarzy (wideo)
Zatrzymanie dziennikarzy podczas protestu w siedzibie PKW było bezzasadne i nielegalne, ale prawidłowe - orzekł warszawski Sąd Rejonowy rozpatrując zażalenie dziennikarza TV Republika Jana Pawlickiego. Sprawa został skierowana do prokuratury.
Sąd rozpatrzył zażalenie dziennikarza TV Republika Jana Pawlickiego na zatrzymanie w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej 21 listopada 2014 roku podczas relacjonowania protestu. Wcześniej w odrębnym postępowaniu został on uniewinniony wraz z fotoreporterem PAP Tomaszem Gzellem. Po tym orzeczeniu sądu Pawlicki złożył zażalenie na działania funkcjonariuszy policji. Dziś sąd uznał jego zatrzymanie za faktycznie bezzasadne i skierował sprawę do prokuratury. Ta ma ustalić, czy policjanci popełnili przestępstwo. Choć sąd uznał zatrzymanie za nielegalne, stwierdził, że przeprowadzono je prawidłowo, czyli z zachowaniem procedur zatrzymania.
W ustnym uzasadnieniu sędzia stwierdził, że "procesy intelektualne osób podejmujących decyzję o zatrzymaniu dziennikarzy nie nadążały za sytuacją, choć ta do szczególnie dynamicznych nie należała".
(08.01.2015)