Iza Michalewicz nagrodzona za najlepszy reportaż prasowy
(Fot. Marcin Obara)
Reportaż Izy Michalewicz ”Jolanta i Ogień” (”Gazeta Wyborcza – Duży Format”) wygrał w kategorii Reportaż prasowy w konkursie Grand Press.
Reportaż opowiada historię Jolanty Brzeskiej, której śmierć stała się tragicznym symbolem ofiar eksmisji prowadzonych przez bezwzględnych nowych zarządców kamienic.
Iza Michalewicz tak opowiada o swoim reportażu: - Jolantę Brzeską, bohaterkę materiału, poznałam dwa lata wcześniej. Opowiedziała mi wówczas o swoich problemach, pokazała dokumenty. I już wtedy starałam się zainteresować jej historią kilka redakcji. Bezowocnie. Temat kamienic odzyskiwanych w nie całkiem legalny sposób nie był chyba jeszcze wówczas nośny. Zresztą…. W każdym medium, nie tylko polskim, jest krew – jest temat. Wróciłam do tej sprawy, gdy okazało się, że w Lasie Kabackim znaleziono spalone zwłoki i że jest to Jolanta Brzeska. Wróciłam do sprawy nie dlatego, że była krew, ale dlatego, że chciałam ją zrobić i że nie wierzyłam, nie wierzę, że ona coś takiego zrobiła, że się spaliła. Wyjaśnianie jej śmierci jest w toku.
Pozostałe nominacje w kategorii Reportaż prasowy:
- „Ewa Braun pisze do Evy Braun” – reportaż Piotra Bojarskiego („Wysokie Obcasy Extra”) o niezwykłej historii Wielkopolanki Ewy Braun, która w 1943 roku, by ratować ojca skazanego na karę śmierci, napisała list do Evy Braun, przyjaciółki Adolfa Hitlera, wyjednując złagodzenie kary.
- „Mohamed chciał tylko swoich jabłek” – reportaż Andrzeja Muszyńskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) opisujący moment zapalny wybuchu jaśminowej rewolucji w Tunezji.
- „Święty z możliwościami” – reportaż Olimpii Wolf („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o tym, jak w Polsce kwitnie handel relikwiami drugiego i trzeciego stopnia. Czyli tymi, które zostały otarte o relikwie stopnia pierwszego.
- „Jak się nam powodzi” – reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”), która pojechała do Wielowsi na peryferiach Tarnobrzega, by się przekonać, że gdy jednym mieszkańcom powódź zabrała dobytek i sens życia, innym przyniosła poprawę bytu.
- „Dwaj chłopcy i Ania” – reportaż Pawła Piotra Reszki („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o wirtualnej miłości, która skończyła się realnym zabójstwem.
- „Numery w rzeźni” – reportaż Marcina Wójcika („Gość Niedzielny”) opublikowany w „Gazecie Wyborczej – Dużym Formacie”; autor opisuje skandaliczne warunki pracy w nowoczesnej ubojni trzody chlewnej w Kutnie, w której pracownicy nie są traktowani jak ludzie.
W kategorii Reportaż prasowy do nagród Grand Press zgłoszono 163 teksty.
(15.12.2011)